Motywy literackie – najtrudniejsze

Podczas przygotować do egzaminu dojrzałości warto wybrać sobie parę ulubionych książek i perfekcyjnie je opanować. To jednak nie wszystko, ponieważ są pewne motywy literackie, które z wielu względów są zdecydowanie trudniejsze do opanowanie od reszty. Matura z języka polskiego zawsze je weryfikuje, należy o tym pamiętać.

Motyw wsi

W znacznej większości, trudność danego tematu polega na możliwości odnalezienia go tylko w specyficznych książkach. Tak właśnie, jest w przypadku motywu wsi. Fani fantasy mają tutaj o wiele łatwiej. Mogą oni bowiem bazować na pozycjach takich jak “Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego lub “Malowany człowiek” Petera V Bretta. Jednak Ci, którzy nie zaliczają się do tego grona najprawdopodobniej będą zmuszeni zmierzyć się z utworami jak “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, “Chłopi” W. Reymonta lub “Wesele” S. Wyspiańskiego. To klasyka literatury polskiej, którą dobrze aby znał każdy maturzysta. Niemniej, zawsze warto traktować wiedzę na  temat tych lektur jako dodatkowy atut, niekoniecznie być zobligowanym do jej użycia. Opracowując motyw wsi trzeba wykazać się nie lada cierpliwością, by przebrnąć przez te utwory, niejednokrotnie niezbyt porywająco ciekawe.

Motyw Polski

Jak i również motywy literackie matura takie jak: ojczyzny, patriotyzmu, czy nawet domu. Wszystko zależne jest od interpretacji oraz naszej umiejętności naginania faktów. Tę zazwyczaj doskonalą do perfekcji dopiero studenci, ale i nieco bardziej wyćwiczony maturzysta powinien sobie z tym poradzić. W tym przypadku sytuacja jest niemal taka sama. Motyw Polski jest bardzo ciężki do odnalezienia w powiedzmy “przystępnej” literaturze. Zazwyczaj okraszony jest wielkimi nazwiskami, archaizmami i innymi przeszkodami zniechęcającymi do podjęcia lektury. Oczywiście, czytanie również klasyki może być rozwijające, więc warto zacisnąć zęby, zrobić sobie kawę i zasiąść do książek takich jak “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, czy już wcześniej wspomniani “Chłopi” oraz “Wesele”. Zaś jeśli szukamy czegoś innego, możemy wybrać się w podróż po kartach powieści “Lalka” Prusa, “Przedwiośnie” Żeromskiego, albo “Granica” Nałkowskiej.

Motyw arkadii

Ostatnim wyszukanym tematem jest motyw raju. Jego trudność polega na odnalezieniu go, przede wszystkim. Pierwsze co nasuwa się wszystkim do głowy to “Biblia” i opis Edenu. Potem pojawia się wielka pustka, nie wiadomo nawet gdzie szukać tej tematyki. Z dużą dozą powodzenia możemy odszukać Arkadię w mitologii Greckiej, “Rajski ogród” Ernesta Hemingwaya będzie również dobrym pomysłem oraz nieodżałowany “Pan Tadeusz”. Motyw ten po odnalezieniu go okazuje się całkiem przyjemny.

Wszyscy maturzyści niemal skazani są na przedzieranie się poprzez ciężkie, a nawet nudnawe lektury. Mogą jednak dzięki temu ćwiczyć swoją samodyscyplinę oraz umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji. Życzmy im, więc powodzenia!

School obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com